Bize ile Bağlan

Haber

Akıllı İhbar Sistemi devreye girdi, büyük bir yıkım önlendi

Urla’daki orman yangınını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu uyarı sistemi tespit etti İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yangınlara erken …

Urla’daki orman yangınını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu uyarı sistemi tespit etti

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yangınlara erken müdahale için hayata geçirdiği Akıllı İhbar Sistemi Urla’da çıkan orman yangınına yakın zamanda müdahale edilmesini sağladı. Duman ve ateşe duyarlı kameraların kilometrelerce mesafeden tespit etmiş olduğu yangın rüzgarın etkisiyle 6 hektardan fazla yeşil alana zarar verdi.

İzmir’in Urla ilçesi Kuşçular mahallesinde bugün saat 15.00 civarında başlayan orman yangını, süratli ve yoğun müdahale ile denetim dibine alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu ve geçen Nisan ayında Başkan Tunç Soyer’in tanıttığı Akıllı İhbar Sistemi (AİS) sayeinde Urla’daki yangın dumanların yükselmeye başladığı ilk anlarda ayrım edildi. Erken müdahaleye rağmak rüzgarın da etkisiyle 6 hektarın üstünde yeşil alan zarar gördü.

Yangın hakkında malumat veren İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, “Seferihisar Telsiz Kulesi’ndeki kamera sisteminin dumanları algılamasıyla birlikte ilk kabahat duyurusu itfaiye santralimize düştü. Arkadaşlarımız derhal vaziyet değerlendirmesi yaparak, birkaç saniye içerisinde yangının koordinatlarını harita üstünden çıkardı. averaj 5 dakika içerisinde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin ilk takımı olay yerine ulaştı. Kısa süre sonrasında da takviye takımlar yangın bölgesine intikal etti” dedi.

Yangının sebebi araştırılıyor
yakın zamanda 6 hektarın üstünde ormanın zarar görmüş olduğu yangını, yakın çevrede inşaat yapan kişilerin ihmal ve tedbirsizlik kararı kazayla çıkarmış olabilecekleri öngörülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye, Fen İşleri ve Park Bahçeler daire başkanlıklarının takım ve araçlarıyla katılmış olduğu yangın söndürme çalışmasında takımlar arasındaki koordinasyon Urla mahalli Hizmetler Şube Müdürü Yener Kırmızı tarafınca sağlandı. Yangın söndürme çalışmalarına Urla Jandarma Komutanlığı’ndan timler görevlendirildi. Kuşçular köyü Akpınar altı mevkinde çıkan orman yangınına, iki uçak, iki helikopter, sekiz arazöz, iki su tankeri, altı itfaiye takımı ve kırk benlik orman takımı ile müdahale edildi. Akşam saatlerinde denetim dibine alınan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor.

Akıllı İhbar Sistemi:
İzmir’deki ormanlık alanlar 12 istasyonda toplam 45 kamera ile izleniyor. 20 kilometre çapında görülen en küçük dumanda bile kameralar merkeze bizlere malumat veriyor. Yangının tespiti halinde ekiplere hem video hem de konum gönderiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.