Bize ile Bağlan

ekonomi haberleri

BDDK’dan kredi ve kredi kartlarına ayar!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi vadeleriyle alakalı güncelleme yaptı. Tüketici kredilerine ve kredi kartı masraflarına …


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi vadeleriyle alakalı güncelleme yaptı. Tüketici kredilerine ve kredi kartı masraflarına sınırlama getirecek adım atan BDDK, tüketici kredilerinde vadeleri kısaltılırken, kartlarda asgari ödeme miktarını arttırdı.

ANKARA (İGFA) – BDDK, tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin ile 100 bin lira içinde değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üstündeki tutarlar için 12 ay olarak belirlerken, kredi kartı asgari ödemeleri yüzde 20 ve yüzde 40 ile sınırlandı.

Limiti 25 bin Türk Lirası’nın altında olan kredi kartları için asgari ödeme ücretinin dönem borcunun yüzde 20’si, limiti 25 bin Türk Lirasının üzerinde olan kredi karları için asgari ödeme ücretinin devre borcunun yüzde 40’ı olarak belirlendi.

Ticari krediler başta olmak suretiyle selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi için adımlar atılacağını da duyuran BDDK, yazılı açıklamada, yurt dışı yerleşiklerle türev muamele gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması, yurt dışı yerleşiklere tahsili swap imkanın getirilmesi hususlarında lüzumlu adımların da ivedilikle atılacağının altını çizdi.

Hatırlanacağı gibi daha ilkin BDDK, 50 bin TL üstü tüketici kredilerinde vade sınırını 36 aydan 24 aya indirmişti. .

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.