Bize ile Bağlan

Gündem

Bursa feza mimarisinde yeni fikirleri arıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İl ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Gökmen feza ve Havacılık Merkezi işbirliğinde, ‘uzay …


Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İl ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Gökmen feza ve Havacılık Merkezi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dünya dışı şehircilik mevzularını ele alan’ toplam 150 bin TL ödüllü Türkiye Ay Üsleri milli fikir Yarışması düzenlendi.

BURSA (İGFA) – Büyükşehir Belediyesi, ‘uzay hikayesinde farkındalık kurmak amacıyla’ Bursa Teknik Üniversitesi, İl ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Gökmen feza ve Havacılık Merkezi ile beraber hususi bir etkinliğe daha imza atıyor.

Geleceğin mimarisi hikayesinde gençlerin fikirlerine aleni olan, feza mimarlığı ve dünya dışı şehircilik mevzularını ele alan Türkiye Ay Üsleri milli fikir Yarışması’nın tanıtım toplantısı, Merinos Mustafa Kemal Atatürk kurultay ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve GUHEM adına BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş katıldı.

Basın toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye feza Ajansı’nın 10 senelik hedefleri içinde millî ve orijinal hibrit roketin Ay’a sert iniş yapmasının olduğunu hatırlattı.

İlerleyen yıllarda Ay’a yumuşak inişin gerçekleşmesiyle birlikte feza mimarisi ve dünya dışı şehircilik gibi hedeflere kapı aralanacağını belirten Başkan Aktaş, “‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ mottosuyla sanayileşme hamlesini gün geçtikçe daha da üst düzeye çıkaran Bursa’mızda önemli bir organizasyona daha hep birlikte imza atacağız. Türkiye feza Ajansı’nın ilk 10 senelik hedefleri arasında, 2023 yılı sonunda, yakın dünya yörüngesinden ateşleyeceğimiz, kendi millî ve orijinal hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştirmek var. İlerleyen yıllarda ise bu kez kendi millî roketimizle aracımızı yakın yörüngeye çıkararak, Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirme hedeflenmekte. ‘Türkiye Ay Üsleri milli fikir Yarışması’ ile aşırı zorluklar içeren koşulların tasarımı ile inşası üzerine altyapı kurmayı hedefliyoruz” dedi.

TOPLAM ÖDÜL 150 BİN TL

Eylül ayında müsabaka sonuçlarının açıklanacağını anlatım eden Başkan Aktaş, “Yarışma; lise ve orta tedris öğrencileri, üniversite öğrencileri ve ustalaşmış olmak suretiyle 3 kategoride yapılacak. Kazananlara, Büyükşehir Belediyemiz tarafınca 110 bin TL ve GUHEM tarafınca da 40 bin TL olmak suretiyle toplam 150 bin TL para ödülü verilecek” diye konuştu.

Toplantı sonra Türkiye Ay Üsleri milli fikir Yarışması projesinin protokolü imzalandı.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.