Bize ile Bağlan

Genel

Bursa Siyah İnciri’ni dünya tanıyacak

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları donanması (UYMSİB), T.C. tecim Bakanlığı desteği ile başlatılan ve averaj 3 ay devam eden Bursa Siyahı …


Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları donanması (UYMSİB), T.C. tecim Bakanlığı desteği ile başlatılan ve averaj 3 ay devam eden Bursa Siyahı İncirinin Bilinirliğinin Çeşitli Coğrafyalarda Artırılması Ur-Ge projesinin ‘’Hedef Pazarlarda Yerinde Pazar Araştırması’’ temalı danışmanlık faaliyetinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

BURSA (İGFA) – Online olarak kaynaklanan toplantıya Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları donanması (UYMSİB) Başkan Prof. Dr. Senih Yazgan, proje danışmanı Akdan Danışmanlık şirketi temsilcisi, danışman Nilüfer Arıak’ın yanı sıra Ur-Ge Küme Projesi’nde yer edinen firmaların temsilcileri katıldı.

Yaklaşık 3 aylık danışmanlık faaliyeti kapsamında kümedeki firmalara, gereksinim analizlerinde belirlenmiş hedef ülke pazarlarında araştırmanın iyi mi yapılacağı hikayesinde bilgiler verildi. Dış ticarette toplumsal medya kullanımı, pazar araştırmasında incelenmesi ve dikkat edilmesi gereksinim duyulan platformlar ile pazar bilgileri hakkında bilgilerin paylaşılmış olduğu Ur-Ge projesi kapsamındaki danışmanlık faaliyetinde ek olarak sektörün küresel pazarda rekabet güçlerini artırmaları için izlemeleri gereksinim duyulan stratejiler de masaya yatırıldı.

Bursa’nın birçok ürünüyle dünya ticaretinde laf sahibi olabilecek bir şehir bulunduğunu vurgulayan UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Birlik olarak ancak kaliteli ürün üretme ve ihraç etme hedefiyle sınırı olan kalmadıklarını aynı zamanda Birliğin portföyünde yer edinen mamüllerin toplumsal medyada tanıtılması için de birçok çalışmayı yürüttüklerini anlatım etti. Bursa’yla özdeşleşmiş siyah incirin dış ticaretteki pazar payını daha da çoğaltmak istediklerini söyleyen Başkan Yazgan, Mart ayında başlayan “Hedef Pazarlarda Yerinde Pazar Araştırması” temalı danışmanlık faaliyetindeki Ur-Ge projemizle dünyada siyah incirimizin yerini, girebileceği yeni pazarları, ihracatta meydana getirilen yanlışları kümede yer edinen firmalarımızla değerlendirdik. Proje kapsamında desteklerden istifade etmek isteyen üyelerimize danışman şirket tarafınca misal projeler ve tavsiyeler sunuldu. Projemizde yer edinen firmalarımız eğitimlerden oldukça yararlandılar. Bursa’yla özdeşleşmiş siyah incirin, yeni pazarlara açılmasını sağlayacak projemizin ürünün tarımına da önemli katkı yapacağı inancındayım” dedi.

Akdan Danışmanlık şirketi temsilcisi, deneyimli danışman Nilüfer Arıak da, “Çok değişik firmalarla çalışıyoruz. Bursa ihracatta İstanbul’un ardından gelen ve önemi gittikçe artan bir şehir. Firmalarımız zaten tecrübeli ve çok iyi durumdalar fakat daha oldukça pazar oranı lazım. Proje kapsamında sahaya gitmeden önceki hazırlıklar, pazar inceleme metodolojileri gibi eğitimlerde bir araya geldik. Bursa siyah incirinin tanıtılması noktasında eksiğimiz var. Bu mevzuda firmalarımızın yanındayız. ABD’nin cevizde yapmış olduğu gibi bizim de dünyada dijital platformlar üstünden ürünlerimizin tanıtımını yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.