Bize ile Bağlan

Genel

Medyadaki dönüşüm Artvin’de masaya yatırıldı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Artvin-Batum Medya Etkinliği kapsamında düzenlenen Medya Buluşmasında KGK’nın son bir senelik faaliyetleri ele …


Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Artvin-Batum Medya Etkinliği kapsamında düzenlenen Medya Buluşmasında KGK’nın son bir senelik faaliyetleri ele alındı.

ARTVİN (İGFA) – etkenlik kapsamında düzenlenen bilgilendirme oturumunda TBMM komisyonuna gelen ve son günlerde çokça tartışılan dezenformasyonla savaşım yasa teklifi ve dijital telif çalışmaları mevzuları SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan ve KGK mahalli Medya Başkanı ve İGF Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Avcı tarafınca üyelere kapsamlı şekilde anlatıldı.

KGK Yaygın Medya Meclisi üyesi Seda Demir’in sunumuyla başlayan programda açılış konuşmasıyla katımcı gazetecileri selamlayan KGK Artvin Temsilcisi Aydın Tatar’ın ardından KGK’nın faaliyetleri hikayesinde yönetim heyeti üyeleri ve il temsilcilerini bilgilendiren KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim bir konferans yaptı.

KGK ailesinde hanım sayısını çoğaltmak için hususi bir gayret harcadıklarını açıklayan Başkan Dim, Tunceli Temsilcisi olarak atanan Hüsniye Karakoyun’un katılımıyla güç kazanıldığını vurguladı. Kuruluşundan bu yana oldukça kısa vakit geçmesine rağmak KGK’nın büyük işler başararak hızla büyümeye devam ettiğini kaydeden Dim, internasyonal örgütlenmenin 57 ülkeye ulaştığını yılsonunda bu sayının 70’e çıkarılacağını açıkladı. Küresel Gazeteciler Konseyi’nin amme diplomasisine yardımcı veren medya diplomasisi yaptığını kaydeden Başkan Dim, “KGK; hem Türk hem de Türk arkadaşlarıyla dostluklar kuran bir örgüttür” dedi.

DOST GAZATECİLERLE TEMASLAR DEVAM EDİYOR

Yapılan faaliyetlerle alakalı malumat veren Dim, Gürcistan’dan gelen gazetecilerin ağırlandığını söyleyerek amme diplomasisi noktasında pandemi döneminde yoğun bir çabalama içerisinde olunduğunu vurguladı. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bağdad Amreyev’in ricasıyla Kazakistan’dan bir öbek gazetecinin Bursa’da ağırlandığını dile getiren Dim, bu faaliyetlerin büyük bir titizlikle yürütüldüğünün altını çizerek, “Buraya getiremediğimiz asla bir gazeteci bizim gazetemiz değil. Biz buraya ne kadar gazeteci getirirsek Türk arkadaşlarını o denli artırırız” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de Veli Altınkaya’nın anısına üyelerle bir araya gelindiğini hatırlatan Başkan Dim, bu programın ardından Gürcistan’ın daveti üzerine iadeyi ziyaret düzenlendiğini ve 2023 Mayıs ayında genel katılımla Gürcistan’da genel bir toplantı yapmayı planlandıklarını kaydetti.

PEŞİ SIRA BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemli toplantılarıyla birlikte TEKNOFEST’in muadil geldiği haftaya Azerbaycan ziyaret gerçekleştirildiğini söyleyen Dim, “Ermenistan’dan kurtarılan Karabağ’ın Ağdam Rayonunda mayın temizleme ve tekrardan bayındır çalışmaları yerinde izlendi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile 3 saate yakın bir toplantı düzenlenerek amme diplomasisi ve medya diplomasisi hikayesinde bereketli bir toplantı gerçekleştirildi. Ramazan ayında İstanbul ve Ankara’da üyelerimizle bir araya gelinen iftar programları düzenlendi. Genel Merkez binamız çalışmalarımızı sürdürmemiz için kafi gelmiyor. KGK’ya yakışan bir bina arayışımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında mevcut genel merkez binamızdaki 50 benlik toplantı salonunda iş donanması yaptığımız STK’ların muhtelif toplantılarla kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına da imkân sağlıyoruz. KGK Azerbaycan Temsilciğimiz için yer tahsisi yaptık. Londra ve Kıbrıs’ta da bir ofis açma çalışmalarımız devam ediyor. Küresel Medya Okulu’nu hayata geçirdik. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi ile İlk eğitimi hibrit olarak verdiğimiz okulda Nisan ayında verilen eğitimler sonra başarılı olan 118 öğrenciye sertifikalarını teslim ettik. Ekim ayında birkaç dile simültane çeviriyle birlikte eğitimin ulaşmış olduğu ülke sayısını artırarak iştirakı KGK’nın ulaşmış olduğu her yere genişleteceğiz. milli ve internasyonal iş birlikleriyle KGK Medya Okulunu geliştirmeyi planlıyoruz. Şiddet savaşım (HEGEM) Vakfı ile iş birliğimiz devam ediyor. SODİMER ile bir protokol imzalayarak toplumsal medya kullanımına ilişkin müşterek bir bilgilendirme kitapçığı projesi başlattık. Türkiye genelinde dağıtımın yapacağız” şeklinde konuştu.

SAVAŞ DÜNYAYA ZARAR VERİYOR

Rusya, Ukrayna içinde devam eden savaştan birçok gazetecinin zarar gördüğünü de açıklayan Başkan Dim, “Çok anlam anlatım etmeyen bulduğum bir savaş yaşıyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki bu savaşta 40’a yakın gazeteci yaşamını kaybetti. KGK Ukrayna Temsilcimiz kolundan yaralandı. Türkiye’ye getirmek istedik İspanya’daki ailesinin yanına gitmek isteyince oraya ulaştırdık. sıhhat durumu ile alakalı takibimiz devam ediyor. Savaşların sonuçları hiç fakat hiç iyi olmaz. harbiden vatan laf mevzusuyla gereksinim duyulan yapılır fakat bu savaşın oldukça bir anlamı olmadığını, liderlerin egolarının savaşın merkezinde bulunduğunu düşünüyorum.” dedi.

KGK EKONOMİK OLARAK BAĞIMSIZ

KGK’nın yürüttüğü faaliyetlerde finansal anlamda da büyük bir titizlikle hareket edildiğini vurgulayan Başkan Din, “Bizim hükümetten yardımcı aldığımızı zannediyorlar. minik birtakım sponsorluk gelirlerimiz haricinde esas gelir kalemimizi yılda iki kez çıkan dergilerimiz oluşturuyor” ifadesini kullandı.

KGK’nın yurtdışı ve yurtiçi ziyaretlerine devam edeceğini söyleyen Başkan Dim, “Eylül ayında Balkanlara bir ziyaret düzenleyeceğiz. Kıbrıs, Azerbaycan ve Gürcistan ziyaretleri planlıyoruz. ek olarak Ekim’de Alanya’da genel bir toplantı yapacağız. Ankara’da KGK Genel Merkezi’nde başlayan Ankara Buluşmaları programı da iki haftada bir siyasetin ve bürokrasinin önde gelen isimleriyle üyelerimizi bir araya getiriyor. Türkiye’nin her yerinden bütün üyelerimiz bu toplantılara katılım gösterebilir” açıklamasını yaptı.

DEZENFORMASYON YASASI TEKLİFİ KONUŞULDU

Toplantının ikinci aşamasında gündemde yer edinen dezenformasyon yasa teklifi hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. KGK Yaygın Medya Meclis üyesi Neşat Gündoğdu’nun moderatörlüğünde konuşan SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan yasa çalışmalarının başladığı ilk günden beri yetkililerle birçok toplantı düzenlendiklerini açıklayarak yasaya ilişkin genel bir değerlendirme yaptı.

Gazetecilerin oldukça zor bir iş yaptığını dile getiren Eraslan, gazetecilerin nesnellik gerektirmesi sebebiyle gazetecilerin birçok problemle başbaşa kaldığını vurguladı. Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’ın daveti üzerine yasa çalışmalarında yer aldıklarını dile getiren Eraslan, “Ben 10 senedir bu işi çalışıyorum. Anadolu Üniversitesi’nde bir merkez kurdum. 10 kitap yazdım. Google, Twitter, Facebook’u dinledik fakat karşımızda web gazeteciliğinden 28 madde toplumsal medyadan da 1 maddenin olduğu bir yasa teklifi geldi. 8 saatlik bir görüşmede anlamlı bir netice çıkmadı. ayrıca ise Basın İlan Kurumunda birtakım şeyler olmaya başladı. Basın ilanlarını kesmek adına 5 yeni madde eklediler” diye konuştu.

HAPİS CEZASI TALEBİ VAR

KGK’nın oldukça kıymetli bir oluşum bulunduğunu söyleyen Eraslan, Fransa ve İspanya’da Google ile alakalı yasanın çıkmasını sağlayanın basın STK’ları bulunduğunu vurgulayarak, “Bugünün en önemli mevzusu bu. toplumsal medya yasasına kimse bakmıyor. Karar vericiler toplumsal medya platformlarının alınan kararlara uymayacağını düşünüyor. 2020’de Meclis’ten geçen toplumsal medya yasasında platformların Türkiye’de temsilci bulundurması şartı koşuldu. Gelinen noktada Twitter temsilcisini Londra’da yaşayan bir Türk oldu. toplumsal medya platformları AB’deki yasaları iyi mi uyguluyorsa Türkiye’de de aynen uygulamalı.” şeklinde vurguladı.

Dezenformasyon yasa teklifinde Türk Ceza Kanununda uygulanan suçlara verilen cezaların habercilik için istendiğini söyleyen Eraslan, dünyada toplumsal medyaya hapis cezası veren tek ülkenin Bangladeş bulunduğunun altını çizdi. Yasa tasarısında her şeyin bir araya getirildiğini ve bunun bir karışıklığa niçin bulunduğunu söyleyen Eraslan, ”Dezenformasyon yasası poşet yasa olmuş. Bu mevzuda tam 8 rapor yazdık. toplumsal medya ile alakalı bir yasal düzenleme yapacaksanız o toplumun yaklaşımını bilmeniz gerekiyor. Bizimkiler Alman yasalarını misal alıyor. Çünkü orada yasalar oldukça sert. fakat Almanlar bu yasaları Nazilere karşı yapıyorlar. Anglo-sakson, Fransa ve ABD’de bunlara misal yok. Fransa’da dezenformasyon içeriklere karşı 50 bin ile 2 milyon avroluk para cezaları veriliyor. Batıda maksimum pedofili hikayesinde duyarlılık gösteriliyor. bu şekilde bir yasanın sosyal konsensüsün sağlanarak çıkarılması fırsatı var.” diye vurguladı.

HABERCİLERİN TELİF HAKKI KORUNMALI

Basın kanunlarının telif haklarından uzak düşünülmemesi gerektirme ettiğini söyleyen Eraslan, “Haber yapmak kolay değil. Google bütün haberleri kopyalayarak derhal para kazanmaya başlıyor. Almanlar ve Almanya ve Fransa, google’a bunu yapamayacağını söyleyerek ülkeden çıkaması ültimatomunu verdi. Almanya oldukça bastırdı. Hatta 500 bin avro para cezası kesti. En sonunda 2014’te birçok düzenleme yaptılar. Son dönemdeki görüşmelerde google’ı Avrupa’da 1 milyar avro ödemeye ikna ettiler. Bu paranın üçte ikisini Almanya’ya gelecek. STK’lar bu parayı gazetecilere dağıtarak haber ekosistemini korunmasına katkı sunacaklar. Bunlar pekala Türkiye’de de yapılabilir. Avrupa donanması 2019 senesinde Dijital Tek Pazar Yönetmeliğini çıkararak Avrupa’da yayımlanan bütün dijital içeriklerin bedelini ödenmesi şartını koştu. Bizim fikir ve Sanat Eserleri Kanunumuz 1952 yılından kalma. Çok acele bir düzenlemeye gereksinim var. Gazetecilerin emeğinin hakkı korunmalı. Dijital telif hakkı için gündem yaratalım.” dedi.

İNTERNET MEDYASINA ÇEKİDÜZEN VERİLECEK

KGK mahalli Medya Meclisi Başkanı İsrafil Avcı’da İnternet Medyasının yasal taleplerine ilişkin açılan öneri hikayesinde üyelere malumat aktardı. Avcı, “İnternet Gazetecileri Federasyonu olarak bağımsız bir yasa olarak sunduğumuz yasa teklifi için Meclis’te temsilcisi olan bütün siyasal partilerle görüştük. Bu görüşmelerde toplumsal medya ve dezenformasyon mevzusuna ilişkin bir madde yoktu. Bizim teklifimize bunlar sonradan eklenerek basın yasasında düzenleme olarak sunuldu. Gelen bilgilere göre 29 maddede uzlaşı sağlandı. Basın duyuru hakkı verilmesi hikayesinde web sitelerine hisse verilmesi konusun gündeme getiriliyor. Basın kartı katılması da sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

KGK Denetleme Kurulu Başkanı Ahmet Külekçi, HEGEM Vakfı ile beraber sürdürülen Şiddetle Mücüdele çalışmalarının Avrupa’ya taşındığını söyleyerek KGK’nın uluslararı iş birliğini güçlendirme noktasında büyük katkılar sunduğunu dile getirdi.

Programa KGK yönetim heyeti Üyeleri Lütfü Karakaş, Savaş Çokduygulu, İsrafil Avcı, Yusuf Ziya Çakır, Duran Özkan, Ercan Arslan, KGK Danışma Kurulu Başkanı Dr. İmbat Muğlu ve üyeleri, Emral Cömert, Ali Atasever, Atilla Diler Yaygın Medya Meclis Üyeleri Hayati Arıgan, Ahmet Coşkunaydın, Ferhat Yıldırım, Muhammet Oluklu, Adnan Fişenk Dış Medya Meclis Üyeleri Orhan Akyüz, Felat Bozaslan, Nalan Yazgan, Ali Hançerli, Adil Elmas, Avtandil Otinashvili İl Temsilcileri Nihat Aydın, Cabbar Sıktaş, Recep Aydın, Esra Aksu, Celal Çiftçi, Suat Deniz, Ahmet Külekçi, Kemal Özdilek, Şerife Türkeş, Kemal Deniz, Sezai Köprülü, Ferhat Lap, Yaşar Yıldız, Hacı Odabaş, Bekir Doğan, Bayram Ali Kavalcı, Necati Günay, İkram Kali, Esat Bindesen, İrfan Hoşafçıoğlu, Naci Yıldız, Metin Karakuş, Nezir Çağlar, Suavi Okumuş, Mustafa Doğan, Zafer Tokuş, Özkan Karakaya ile KGK üyleri Halit Akgül,Yunus Yıldız, Adem Çelebi , Khatayı Azızov katıldı.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.