Bize ile Bağlan

ekonomi haberleri

Merkez’den piyasaya ‘zorunlu karşılık’ ayarı

Merkez Bankası, Mayıs ayı sonunda Para Politikası Kurulu metninde değerlendirme süreçleri tamamlanan güvence ve likidite adımlarının 24 Haziran …


Merkez Bankası, Mayıs ayı sonunda Para Politikası Kurulu metninde değerlendirme süreçleri tamamlanan güvence ve likidite adımlarının 24 Haziran itibariyle devreye alınacağını açıkladı. TL cinsinden ticari nitelikteki kredilere yüzde 10 olarak uygulanan zoraki mukamele payı yüzde 20’ye yükseltildi.

ANKARA (İGFA) – Merkez Bankası’ndan “Yabancı Para Yükümlülükler için Türk Lirası Cinsinden Menkul değer Tesisi ve zoraki Karşılıklar”a yönelik açıklama yapıldı.

Para Politikası Kurulu’nun 26 Mayıs 2022 tarihindeki duyurusunda değerlendirme süreçleri tamamlanan güvence ve likidite adımlarının devreye alınacağının kamuoyu ile paylaşıldığına dikkati çekilen açıklamada, 24 Haziran’da devreye alınacak olan güvence havuzunda Türk Lirası durağan(durgun) kıymetlerin ağırlığını arttıran uygulamayı tamamlayıcı özellikte bir tatbik olarak bankalar, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına mukamele ilave olarak TL cinsinden uzun vadeli durağan(durgun) faizli menkul değer tesis edeceği kaydedildi.

Söz mevzusu tatbik ile liralaşma stratejisi kapsamında para politikasının etkinliğinin arttırılmasının amaçlandığı vurgulandı.

Merkez Bankası bu konua yönelik ilk tesisin 29 Temmuz tarihinde gerçekleşeceğini duyurdu.

MENKUL KIYMET TESİS ORANI YÜZDE 3 OLARAK BELİRLENDİ

Öte taraftan bugünkü Resmi Gazete’de “Yabancı Para Yükümlülükler İçin Türk Lirası Cinsinden Menkul değer Tesisi Hakkında Tebliğ” de yayımlandı.

Tebliğe göre; menkul değer tesisine tabii olarak yükümlülük ücretinin hesaplanması, menkul değer tesis oranı, süresi, yaptırım uygulanması ve istisnai haller gibi detaylar yer aldı. Buna göre, hesaplanan yükümlülük ücreti için menkul değer tesis payı yüzde 3 olarak belirlendi.

TL cinsinden ticari nitelikteki kredilere yüzde 10 olarak uygulanan zoraki mukamele payı yüzde 20’ye yükseltildi.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.