Bize ile Bağlan

Gündem

MİB Başkanlığına tekrardan S. Emre Gencer seçildi

Makina İmalatçıları donanması (MİB) 18. Olağan Genel Kurulu, Maltepe’de organize edilen programda gerçekleştirildi. Programa sanayi ve Teknoloji …


Makina İmalatçıları donanması (MİB) 18. Olağan Genel Kurulu, Maltepe’de organize edilen programda gerçekleştirildi. Programa sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Makina İmalatçıları donanması yönetim heyeti Başkanı S. Emre Gencer, MAİB yönetim heyeti Başkanı Kutlu Karavelioğlu ve sektör temsilcileri katılım sağladı. yönetim heyeti Başkanlığına, mevcut Başkan S. Emre Gencer seçildi.

İSTANBUL İGFA- Makina sektöründe yerli makina üreticilerinin çıkarlarını gözetmek ve yerli makina üretimini desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Makina İmalatçıları Birliği’nin (MİB) 18. Olağan Genel Kurulu, Maltepe’de gerçekleştirildi. Programa sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Makina İmalatçıları donanması yönetim heyeti Başkanı S. Emre Gencer, MAİB yönetim heyeti Başkanı Kutlu Karavelioğlu ve sektör temsilcileri katılım sağladı.

“KÜRESEL ÖLÇEKTE MAKİNA İHTİSAS FUARI DÜZENLEMEYİ HEDEFLEMEMİZ GEREKİYOR”

Programda konuşan Makina İmalatçıları donanması yönetim heyeti Başkanı S. Emre Gencer, “Makina İmalatçıları donanması yönetimindeki üç senelik görevimizi tamamlarken, bir kez daha bizleri görevlendirdiğiniz için yeni yönetim heyeti adına sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ana pazarımız Avrupa’da etkinliğimizi sürdürebilmemiz için AB müktesebatına uyumda daha süratli hareket etmemiz gerektirme ettiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Yeşil Avrupa eylem Planı, Döngüsel ekonomi eylem Planı ve AB Dijital Tek Pazarı mevzuatlarına uyumda geç kalmamamız gerektirme ettiğini her vesileyle gündeme getirmeye devam edeceğiz. Makina sektöründe, mutlaka küresel ölçekte ön plana çıkacak özellikte bir makina uzmanlık fuarı düzenlemeyi hedeflememiz gerekiyor. Avrupa’daki örneklerinden de biliyoruz ki bunu sadece devlet politikası ve desteğiyle başarabiliriz. ek olarak üyesi olduğumuz üç büyük internasyonal kuruluşun faaliyetlerinde, Türk makina sanayini yeni sekretarya yapısıyla daha faal bir halde temsil edeceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

“TEDBİR ALMAKTA GEÇ KALMAMALIYIZ”

“Makine ihracatımızda en yüksek büyüme potansiyeli olan Rusya pazarında, giderek sıkılaştırılan engelleme kararları kararında problemler yaşanmaya başlamıştır” diye konuşan Gencer, “Bu daralmanın, ülkemizin yaptırımlara uymayacağını resmen açıklamasına rağmak gerçekleşmesi önemli bir sinyaldir. Geçtiğimiz yıllarda birtakım komşularımıza uygulanan yaptırımların ileri aşamasında, ihracatçı firmalarımızın bankacılık sistemi üstünden tecim yapamadıkları unutulmamalıdır. Aynı gelişimin Rusya’yla da yaşanmaması için tedbir almakta geç kalmamalıyız” ifadelerini kullandı.

“KAMU OTORİLERİ İLE ETKİN BİR DİYALOG GELİŞTİRDİK”

Sektörün aktüel sıkıntı ve talepleri ile alakalı olarak amme otoriteleri ile faal bir diyalog geliştirdiklerini ve ilerlemeler kaydettiklerini vurgulayan Gencer, ”Türk Eximbank kredilerinin, Avrupalı ECA’ların (İhracat Kredi Kuruluşları) yurtdışı satışlarda sağladıkları alıcı ve satıcı krediler ile rekabet edecek vade ve ürem yapısına kavuşturulması, makine yatırımları için yabancı şirket ve markaların satın alınmasını da kapsayan ‘soft loan’ kalifiye finansman sağlanması, piyasa test ve nezaretinde MİB ile alakalı amme otoritesi içinde meydana getirilen işbirliğinin kurumsallaştırılması, amme alımlarında TURQUM sertifikasyon sisteminin zoraki kılınması başlıklarını burada özetleyebiliriz” dedi.

“Kamu alımlarında yerli makinelere fiyat pozitif yanları sağlanması çalışmaları netice aşamasına geldi”
“Ülkemizin, istila sürecinde başlayan ve bütün dünyayı etkileyen sorunlara, ‘cari aleni üretmeyen bir sanayi yapısına dönüşümü öngören bir strateji’ ile yanıt vermeye gayret gösterdiğini gözlemledik” diyen S. Emre Gencer, “Bu anlayışla hazırlanan ve yürürlüğe giren 18. Kalkınma Planı, ‘2023 sanayi ve Teknoloji Stratejisi’, ‘Teknoloji Odaklı sanayi Hamlesi’ ve ‘İhracat Ana Planı’nda, makine imalatı en ilk olarak teşvik edilecek sektörler içinde ön plana çıkarılmıştır. Aynı mevzuat değişikliği ile ikinci yada yenilenmiş makine ithali tümüyle yasaklanmıştır. Bunlara ilave olarak, amme alımlarında yerli makinelere fiyat pozitif yanları sağlanmasına ilişkin mevzuatın amacına hizmet etmediğini her ortamda ısrarla söyledik ve çözüm önerilerinde bulunduk. Memnuniyetle anlatım etmek istiyorum ki bu probleminin çözümüne ilişkin meydana getirilen hazırlıklar netice aşamasına gelmiştir” diye konuştu.

“DAHA ÇOK ÇALIŞACAK VE ÇABA GÖSTERECEĞİZ”

Yeni döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan S. Emre Gencer, “Bu dönemde de yeni yönetim heyeti olarak yerli makina sanayicilerini temsil eden, bağımsız ve öncü bir sivil cemiyet örgütü olmanın bilinciyle hareket edeceğiz. Başarılı olmak için bu zamanda oldukça daha iyi koşulların oluştuğunu söyleyebiliriz. Son yıllarda yürürlüğe konulmuş olan bütün ekonomik programlar, yerli makina üretimini öncelikleyen bir anlayışla hazırlanmış ve yürürlüğe konulmuştur. Bu programların, faal ve süratli bir halde uygulanması açısından sorumluklarımız her zamankinden daha fazladır. Bu anlayışla, daha fazla çalışacak ve gayret göstereceğiz. Çalışmalarımızı; kapsayıcılık, iletişim ve işbirliği temelinde, bütün taraflarla uzlaşmaya azami itina göstererek gerçekleştireceğiz. Sektörümüzün ortak pozisyonlarını; amme otoriteleri, üniversiteler, sivil cemiyet örgütleri ve medyanın gündemine taşımaya devam edeceğiz. amme yönetiminin her vesileyle dikkatine sunduğumuz, etkinlik raporumuzda da yer edinen aktüel sıkıntı ve taleplerimizin yerine getirilmesi için gayret göstereceğiz” dedi.

“GENÇ ARKADAŞLARIMIZI SİSTEMİN İÇİNE DAHİL EDİYORLAR”

Programda konuşan sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Bu toplantı aslında makina sanayinin bir tarihi. Birçok arkadaşımızla bu toplantılarda yan yana geldiğimizde, önceki dönemlerde yaptığımız çalışmaları hatırlıyorum. Biz, bu arkadaşlarımızla bu endüstriyi alıp buralara getirmişiz. birlikte büyümeye çaba etmişiz. O sebeple, bugünkü toplantı klasik genel heyet toplantısı olmanın ötesinde, bir taraftan da hasret yok etme toplantısı diye düşünüyorum. Öte yandan, idare kurulumuzun almış olduğu yeni karara sevindim. Genç arkadaşlarımızı sistemin içerisine dahil ediyorlar. Bizim bu çalışmaları yeni nesle aktararak devam ettirmemiz lazım” diye konuştu.

“MAKİNE SEKTÖRÜ KİLİT ROLE SAHİP”

Programda konuşan sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise ulusal Teknoloji Hamlesi ile Türkiye’nin yüksek katma kıymetli ürünleri yerli ve ulusal olarak geliştirmeyi hedeflediğini vurgulayarak, bu aşamada makine sektörünün kilit rol oynadığını söyledi.
Küresel kıymet zincirinde yepyeni bakış açılarının ortaya çıktığını kaydeden Kacır, bunların Türkiye lehine ortaya çıkması için çalışmalar yürüttüklerini anlatım ederek, Türkiye’yi cumhuriyetin 100. yılına ve ötesine taşıyacak adımları, makine sektörünün de katkılarıyla oldukça daha güçlü bir halde atacaklarını vurguladı.

Öte yandan, MİB’in 18. Olağan Genel Kurulunda yeni devre yönetim heyeti sıralaması şu adlardan oluştu:
yönetim heyeti soylu Liste: S. Emre Gencer, ender Yılmaz, Ahmet Özkayan, Mustafa Bozkurt, Memiş Kütükçü, Cemal Dener, İlknur Cantürk, Oktay Büyükdede, Filip Minasyan, Osman Fatih İğrek, Fatih Kar.
yönetim heyeti Yedek Liste: M. Selçuk Ataseven, Ata Can Dirin, Murat Baykal, Abdullah Böyet, Emre Alpagut.
test Kurulu soylu Liste: Hüseyin Durmaz, Kutlu Karavelioğlu, Sevda Kayhan Yılmaz.
test Kurulu Yedek Liste: Cavat Terzi, Fahrettin Gökçüoğlu, Hasan Çetiner.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.