Bize ile Bağlan

Gündem

NASA paylaştı! Mars’ın kapısı ortaya çıktı

Curiosity, 7 Mayıs’ta Mast kamerasıyla (Mastcam) bir fotoğraf çekti ve bu fotoğraf perşembe günü NASA tarafınca yayınlandı. İşte o andan beri …

Curiosity, 7 Mayıs’ta Mast kamerasıyla (Mastcam) bir fotoğraf çekti ve bu fotoğraf perşembe günü NASA tarafınca yayınlandı. İşte o andan beri bütün toplumsal medya platformları bu fotoğrafla ‘çalkalanıyor’.

Bir anda viral olan ve ‘Uzaylı Kapısı’ diye isimlendirilen bu imaj için sayısız kişi yorum yaptı. Uzmanlar ise iki gündür durumun peşinde yatan gerçeği açıklamaya çalışıyor.

Mars’ın jeolojisini inceleyen İngiliz yerbilimci Neil Hodgkins, WordsSideKick.com’a “Bu epeyce acayip bir görüntü” dedi. yalnızca uzman laflarını “Ama açıkçası bana alışılmış bir aşınma üzere görünüyor.” diyerek tamamladı.

İMAJ GERÇEK AMA…

Bir panoramik fotoğraf şirketinin web sayfası olan Gigapan.com’da da görüldüğü üzere, Curiosity’nin birkaç fotoğrafını bir ortaya getirerek meydana getirilen bir panorama da dahil olmak üzere, özgün siyah beyaz fotoğraftan renkli hale getirilmiş birçok fotoğraf oluşturuldu.

Birkaç ipucu, imgenin gerçek bir kapı olmadığını açıkça ortaya koyuyor:

Başlangıç ??olarak kapı 1 metreden daha azca yükseklikte. Fransa’daki Nantes Üniversitesi’nden gezegen jeologu Nicholas Mangold “Bu, Marslıların minik bulunduğunu gösterebilir” diye komiklik yaptı.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.