Bize ile Bağlan

Haber

Neşet Ertaş Filmi İçin Mahkeme Kararını Verdi

Büyük Usta Neşet Ertaş’ın reel vasiyeti CNN Türk arşivinden çıktı Dijital Sanatlar Yapımevi, büyük usta Neşet Ertaş’ın yaşamını mevzu alan …

Büyük Usta Neşet Ertaş’ın reel vasiyeti CNN Türk arşivinden çıktı

Dijital Sanatlar Yapımevi, büyük usta Neşet Ertaş’ın yaşamını mevzu alan, yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın aynı isimli eserinden uyarlanan Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi için çalışmalara başlamış, filmin fragmanı da geçtiğimiz aylarda seyirciyle buluşmuştu. Bu süreçte sanatçının ailesi tarafınca oluşturulan dava ile çekimlere sete çıkılamadan ara verilmişti. İstanbul Bölge hakkaniyet sarayı Mahkemesi 16. Hukuk Dairesinde görülen dava Dijital Sanatlar lehine sonuçlandı ve kararda; sıkıdüzen kararı doğuracak şekilde yasaklama yapılamaz bilgisi yer aldı. Bir tv kanalının (CnnTürk) arşivinden gün yüzüne çıkan söyleşiye dayanarak verilen kararla yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği film sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

Merhum Neşet Ertaş’ın ailesi Yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın “Garip Bülbül Neşet Ertaş” kitabının babalarının isteği haricinde yazıldığını iddia etmiş, kitapla aynı adı taşıyan filmin çekimlerinin durdurulması yönünde mahkemeye başvurmuştu. İstanbul 2. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin 2021/322 farklı iş sayılı sonucu ile “… Muris Neşet Ertaş’ın yaşamını mevzu alan Bir ilginç Bülbül Neşet Ertaş ya da başka bir isimle sinema filmine mevzu edilmesine ve sinema filmde Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş’a ait istek edenlerin reel sahibi olduğu eser, icra ve bu form şeyleri içeren yapımlar yönünden Dijital Sanatlar imalathane tarafınca sinema filmde kullanılmak üzere (kitaptan adaptasyon film de dahil olmak üzere) gerçekleşebilecek mümkün tecavüzlerin önlenmesine, bu kapsamda filmin çekiminin kısmen çekilmiş ise tamamlanmasının kamuya sunulmasının, tanıtılmasının, çoğaltılmasının ve yayılmasının temsil ve gösteriminin, gösterim ve dijital yollar ile umuma iletiminin tedbiren önlenmesine“ şeklinde karar verilmişti.

İşbu ihtiyati tedbir sonucuna karşı meydana getirilen başvuru neticesinde TC. İstanbul Bölge hakkaniyet sarayı Mahkemesinin 16. Hukuk Dairesi’nin 2022/624E., 2022/952K. sayılı sonucu ile bir filmin sıkıdüzen kararı doğuracak şekilde yasaklanamayacağı gerekçesi ile İstanbul 2. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin 2021/322 farklı iş sayılı ihtiyati tedbir sonucu KESİN olarak ortadan kaldırılmıştır. Çıkan bu kararla birlikte filmin çekimi için çalışmalara tekrardan başlandı.

T.C. İstanbul Bölge hakkaniyet sarayı Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi’nde görülen davada “bir filmin sıkıdüzen kararı doğuracak şekilde yasaklanamayacağı…” gerekçesiyle çıkan kararla birlikte çalışmalara tekrardan başlandı.

Bunlara ek olarak, sanatçının bir tv kanalına (CnnTürk) verdiği röportaj da gün yüzüne çıktı. Neşet Ertaş’ söyleşide, daha ilkin hakkında yazılmış kitaplar olsa da noterden muvafakat verdiği ve bilgilerini aktardığı tek yazar olan Prof. Dr. Erol Parlak’la şiirlerini, türkülerini yazılan kitapta gelecek nesillere aktarmak istediğini belirtiyor.

Dijital Sanatlar Yapımevi: “Haklıydık kazandık”

Dijital Sanatlar Yapımevi’nden mahkeme kararıyla alakalı meydana getirilen açıklamada; “Prof. Dr. Erol Parlak’ın büyük usta, son abdal Neşet Ertaş’ın yaşamını anlattığı kitabının bütün haklarını aldık ve kendisinin danışmalığında filmimizin çekimlerine başladık. Çekimler esnasında yaşananlar, söylenenler ve sıkıdüzen tatbik girişimleri bizleri oldukça üzdü. sadece mahkeme sonucu haklılığımızı ortaya çıkarttı ve bizler büyük sanatçının anısına ebedi saygımızla, abdal kültürüne yakışır şekilde, şarkılarıyla türküleriyle filmimizi seyircilerle buluşturmak suretiyle gün sayıyoruz. Çünkü kendisinin de tv röportajında kitabıyla alakalı olarak belirttiği gibi bizler de gelecek nesillere kendisini filmimiz aracılığıyla bahsetmek istiyoruz” dendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.