Bize ile Bağlan

ekonomi haberleri

Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle açıldı

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafınca …

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafınca hizmete açıldı. Erdoğan, “Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor… Buradan Rizeli, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır” dedi. “Bugünkü ıstırapları kendilerinin çözeceklerini” korumak için uğraş sarfeden Erdoğan, “Bunun için bizlerden diğer kimsenin vizyonu, programı, projesi, niyeti yok. Tek vaatleri Türkiye’yi eskiye döndürmek, arbede etmek, kaos çıkarmak, yıkmak, emperyal tertibe uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, BBP Genel Lideri Mustafa Destici, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve bakanlar da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta yapmış olduğu konuşmada, “Eksiklerimiz yok mudur? Elbette vardır… Hatta kusurlarımız olmamış mıdır, olmuştur… ancak Türkiye’ye yaşattığımız sırlık atılımların yanında bunlar devede kulak misalidir. Dünya ve bölgemiz, siyasi, askeri ekonomik, toplumsal krizlerin yol açmış olduğu ateş çemberinden geçerken, biz ülkemizi en üst düzeye çıkarma sorumluluğunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Dün yaptık, bugün de yapacağız. Dün başardık, bugün de. başaracağız, dün üstesinden geldik, bugün de geleceğiz. Türkiye bir ihtimal yüz yılda bir bu formda fırsatlar yakalıyor… Daha birincinin tekraren bu fırsatları elimizden aldılar. Bu defa birebir hüsranın yaşanmasına milletçe müsaade vermeyeceğiz” tabirlerini kullandı.

Erdoğan, yaş çay alım fiyatını açıkladı. Yaş çay alım fiyatı kilo başına yüzde 73 arttı. Buna nazaran yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 lirayken, bu sene taban fiyat yüzde 73 artışla 6 lira 70 kuruşa çıkartıldı. Kilogramda 13 kuruş olan yardımcı de 30 kuruşa yükseltildi.

“Bu havalimanı sıradan bir yatırım değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Sayın Aliyev, Sayın Bahçeli, Sayın Destici, Rizeli ve Artvinli hemşehrilerim, sizleri muhabbetle selamlıyorum…

Ülkemizin iftihar verici yapıtları ortasındaki yer edinen Rize Artvin Havalimanımızın milletimize iyi olmasını diliyorum.

Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanımız sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz üstünde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun ikisi ülkemizdedir. Böylelikle ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26’dan, 57’ye çıkardık.

“Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor…”

Ya Rab, şahsıma ve heyetime, bu millete hizmet etme onurunu bize bahşettiğin için hamdolsun. Bu havalimanlarında sıfırdan yapmışcasına yenilediğimiz havalimanları da var. 5 yılda 4,4 milyar liralık yatırımla tamamlanan Rize Artvin havalimanı, 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, yardımcı üniteleri ve öteki üniteleri ile gurur verici bir eser oldu. yalnızca şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor… Buradan Rizeli, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Şu an gerek tayyare sayısı gerek tüm maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki bu gidiş gelişler değişik bir halde devam etsin.

Türkiye’nin kalkınmada, havayolu ulaşımında son 20 yılda kat etmiş olduğu aralığın sembolü olarak gördüğüm bu eser, ne dağların, ne denizlerin, bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir.

Artık Rize’de, Artvin’de türküler ayrılık üzerine değil, kavuşma üzerine söylenecek.

“Kimsenin eğitim, geçim sıkıntısı için diğer yere gitmesine gerek kalmadı”

Artık asla kimsenin eğitim için, sıhhat hizmeti için, geçim kederi için öteki bölgelere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla hasretiyle yaşayan yurttaşlarımızın geri dönmesi için ihtiyaç duyulan her şeyi hazırladık. Bölgemizin asırlık kaygısı olan göç sorununun tahlili yoluda gereksinim duyulan imkanları elde etmiş olduk.

Karadeniz beşerinin azmi, yenilikçiliği bu imkanlarla bir ortaya geldiğinde; bütün Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek işler başaracağına inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında hem kendi hayatını kazanan hem yaşamış olduğu yere katkı sağlayan, kabına sığamayan Karadenizlilere yakışan budur.

“Bizi tek parti faşizmi, kumpaslarla oyaladılar”

Bizi senelerce tek parti faşizmi ile, vesayetin kurnaz oyunlarıyla, siyasal ve ekonomik istikrarsızlıkla, darbelerle, terör örgütleriyle, kumpaslarla oyaladılar. Menderes’ten Özal’a, bu oyunu bozmaya çalışanları idam sehpasıyla, saygınlık suikastleriyle cezalandırma yoluna gittiler. Merhum Erbakan’ı, Türkeş’i iftiralarıyla yıldırmaya çalıştılar. Biz de ülkeye hizmet ederken birebir yollardan geçtik. Milletimiz senaryoyu çözdüğü için, bugün olduğu üzere yanımızda yer aldı. Cumhur İttifakı olarak birebir çabayı sürdürüyoruz. 2023’e bu ruhla hazır mıyız? Durmak yok, yola devam diyor muyuz? Türkiye’nin, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’e atfettiğimiz gayelere ulaşmasını kısıtlama eforlarını izliyoruz. Palavranın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdirilmiş olduğu iklimde ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. Global yönetim ve iktisat sisteminin kökünden sarsıldığı bir devirde, biz yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz.

“Yabancı düşmanlığının tohumlarını ekmek için ahlaksızlık sergiliyorlar”

Medeniyetimize ve kültürümüze zıt bir halde, yabancı kini tohumlarını bünyemize ekmek için ahlaksızlık sergileyenlere rağmak bu çabayı muvaffakiyete ulaştıracağız.

Türkiye düşmanlarının değirmenlerine su taşımayı bürokrasi sananların gafletlerine rağmak yolumuza devam edeceğiz. Milletimizin asırlık geri kalmışlığının ihmalinin, hak ve hürriyet arayışının dermanını yeterli mi biz bulmuşsak, bugünkü ıstırapları yeniden biz çözeceğiz. Bunun için bizlerden öbür kimsenin vizyonu, programı, projesi, niyeti yok. Tek vaatleri Türkiye’yi eskiye döndürmek, arbede etmek, kaos çıkarmak, yıkmak, emperyal nizama uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz.

Biz milletimizin karşısına daima eser ve hizmetlerle çıktık. Teneke gürültüsünden öte manası olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların mükteseplerini de çağlarını da gerçek yüzlerini de en âlâ sizler biliyorsunuz.

“Eksiklerimiz, elbette var”

Eksiklerimiz yok mudur? Elbette vardır… Hatta yanılgılarımız olmamış mıdır, olmuştur… ancak Türkiye’ye yaşattığımız sırlık atılımların yanında bunlar devede kulak misalidir. Dünya ve bölgemiz, siyasi, askeri ekonomik, toplumsal krizlerin yol açmış olduğu ateş çemberinden geçerken, biz ülkemizi en üst düzeye çıkarma sorumluluğunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Dün yaptık, bugün de yapacağız. Dün başardık, bugün de. başaracağız, dün üstesinden geldik, bugün de geleceğiz. Türkiye bir ihtimal yüz yılda bir bu formda fırsatlar yakalıyor… Daha birincinin tekraren bu fırsatları elimizden aldılar. Bu sefer birebir hüsranın yaşanmasına milletçe müsaade vermeyeceğiz.

“Küresel krizin etkisini azaltmak için hayli istikametli program uyguluyoruz”

Global krizin ülkemize tesirlerini azaltmak için epey istikametli program uyguluyoruz. Üretim ve istihdamda işler planladığımız üzere gidiyor. ömür pahalılığıyla gayretimizi de bir taraftan gelirleri artırarak, öteki taraftan enflasyonu dizginleyerek sürdürüyoruz.

Bugün burada 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarının muştusunu de paylaşmak istiyorum. Geçen yıl, yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı… Bu sene yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün üstünde artışla 6 lira 70 kuruşa, kg’da 13 kuruş olan destekleme fiyatını da yüzde 130’un üstünde artışın üstünde 30 kuruşa çıkartıyoruz. Üreticilerimiz çaylarını geçen yıla nazaran destekleme ile birlikte, averajı yüzde 75’e gelen bir artışla, kg’ı 7 liradan fabrikaya verebilecek.

Bir müjde de İkizdere ve Çamlıhemşinli hemşehrilerime vermek istiyorum. Günde 100’er ton kapasiteye haiz 5 binin üstünde üreticimize hizmet verecek çay fabrikalarının inşaatları şu anda projeleri ile birlikte başladı. Bu fabrikalarımız inşallah önümüzdeki kampanya periyodunda çay alımına ve üretimine başlayacak. Yeni çay fabrikalarımızın da güzel olmasını diliyorum. Artvin-Arhavili vatandaşlarıma, organize sanayi bölgesi alanını kamulaştırılmasıyla alakalı bir müjde vermek istiyorum. Çalışmaların süratlice tamamlanması buyruğunu verdim.

“Havayolu artık halkın yolu oldu”

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, açılışta yapmış olduğu konuşmada, “2002 yılında bu yola çıktığımızda, Sayın Cumhurbaşkanımız, başkanımız dedi ki ‘Binali Beyefendi, havayolunu, halkın yolu yapacağız’. ‘Baş üstüne’ dedik, yola koyulduk. Havayolu adeta imtiyazlıların yoluydu, havayolunda seyahat edenler uçakta karşılaşanlar birbirlerini tanıyordu. Daima tıpkı yüzler, daima tıpkı yolcular… Bu iş bu formda gitmez, hepimiz uçağa binecek ve havayolu halkın yolu olacak! Oldu mu? Güzel uğurlu olsun… Siz gerimizde olduğunuz sürece durmak yok!” dedi.

 

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.