Bize ile Bağlan

İGF Haberleri

Rusya her an işgal makalensallir

Rusya ile Ukrayna içinde Donbas’ta çatışmalar 2014’ten bu yana sürerken an muteberlıkıyla iki ülke içinde her an tezaş çıkacağı korkusu, dünya …

Rusya ile Ukrayna içinde Donbas’ta çatışmalar 2014’ten bu yana sürerken an muteberlıkıyla iki ülke içinde her an tezaş çıkacağı korkusu, dünya ammeoyunun gündem unsuru oldu.

ABD ve İngiltere, bahisle ilgilı yaptığu alenilamalarında yurttaşlarını uyardı. Amerika ulusal itimat Danışmanı Jake Sullivan, Çin Olimpiyatları bitmeden Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlayabileceğini söylemiş oldu.

Sullivan, Rusların Ukrayna’ya birincinin hava ve roket tecavüzları yapmış olup peşinden kara operasyonuyla işgali sürdürmesini beklediklerini belirtti. Ukrayna’da işgalin her an başlayabileceğini, ABDlıların çabucak ülkeyi terk etmesi gerektirme etmiş olduğuni ve işgal niteliğinde tahliye operasyonu hazırlamayacaklarını söyleyen Sullivan, laflerinı şöyle sürdürdü: “Biden yakın vakitla Putin’le telefonda mevzuşacak, tarih veremiyorum. Putin’in işgal için kesin sonucu verip-vermediğini bilmiyoruz. Elimizdeki bilinenatlerin ışığında tecavüznın her an başlamış olacağını söylemek istek ederim.”

İşgalin Olimpiyatlar esnasında başlayabileceğini belirten Sullivan, “İstihbarat raporlarına girmeyeceğim yalnızca daha birincinin (işgalin) Çin olimpiyatlarından sonrasında olabileceği vurgunculukunun bilakis şu anda aleniça söyleyebilirim ki Olimpiyatlar bitmeden başlayabilir.”

Sullivan ek olarak, Rusların Kiev’e yönelik ani bir tecavüz ile Ukrayna’nın başşehrini ele geçirmek isteyebileceklerini sav etti.

ABD ulusal inanç Danışmanı ek olarak, gelecek 24 saat ile 48 saatlik mühlet içerisinde neler olacağını bilemediklerini, Ukrayna’da işgalin her an başlayabileceğini, ABDlıların çabucak ülkeyi terk etmesi gerektirme etmiş olduğuni ve işgal niteliğinde tahliye operasyonu hazırlamayacaklarını söylemiş oldu.

Bir emsal alenilama da İngiltere Dışişleri Bakanlığından geldi. alenilamada, Ukrayna’ya seyahat teklifsinin aktüellediği alenilandı. İngiliz yurttaşlarına Ukrayna’ya seyahat etmemeleri tavsiyelen alenilamada, “Şu anda Ukrayna’da bulunan İngiliz yurttaşları da ticari araçlar hala varken ayrılmalı.” denildi.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.