Bize ile Bağlan

Genel

Tekstilde birlikte hareket edilmeli

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Tekstil Komitesi tarafınca BUSİAD Evi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşen, “Tekstil Sektöründe …


Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Tekstil Komitesi tarafınca BUSİAD Evi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşen, “Tekstil Sektöründe Sürdürülebilirlik ve Marka Beklentileri Semineri”nden birlikte hareket etmenin şart olduğu kararı çıktı.

BURSA (İGFA) – BUSİAD yönetim heyeti Başkanı Buğra Küçükkayalar ve yönetim heyeti Başkan Yardımcısı ve Tekstil Komitesi Başkanı Veda Girgin Eroğlu’nun açılış konuşmalarının ardından başlayan toplantıyı BUSİAD Avrupa Yeşil Mutabakat vazife Gücü Başkanı Hüsamettin Çoban yönetti.

ZDHC Türkiye tatbik Sorumlusu Sinem Akkocaoğlu, yapmış olduğu sunuma “Bazı zorluklar tek başına yüzleşmek için oldukça büyük” diyerek başladı. Akkocaoğlu, ZDHC (Tehlikeli Kimyasalların Sıfır Deşarjı) olarak sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında malumat vererek, ZDHC’nin malumat bankasına erişim sağlanabileceğini de kaydetti. Akkocaoğlu, zararlı kimyasalların üretimin asla bir alanında kullanılmaması gerektirme ettiğini de söyledi.

Marks & Spencer Bölge Sürdürülebilirlik ve Kimya Müdürü Fatma Viçin ise, şirketlerinin 2007’den beri sürdürülebilirlik çalışmaları içerisinde olduğunu, geçen yıldan beri ise Net Zero hedefini benimsediklerini anlatım etti. Viçin, 2040’da öngördükleri sıfır karbon hedefine ulaşmak için buna müsait çalışan tedarikçilerle iş hazırlamaya çabaladıklarını dile getirdi. Viçin, boyahanelerin üretim sürecinde yüzde 36 gibi en yüksek emisyona haiz bulunduğunu anlatım ederek, “ O nedenle buralara yöneldik. ek olarak maksimum kimyasalın kullanıldığı alan olduğundan muntazam bir kimyasal programı yoksa buralarda kirlenme de yüksek” dedi.

Otto İnternational Kumaş Yöneticisi Ayşe Tütüncü de, “Birlikte hareket etmekten başka çaremiz yok” diyerek başladığı sözlerini, “ hepimiz bir şeyler söylüyor. Temelinde hepimiz sıfır atıkta buluşuyor” diye konuştu.

“Karbon emisyonlarını hep konuşacağız fakat su ayak izi de oldukça önemli olacak” ifadelerini kullanan Tütüncü, “Temiz ürün satmak istiyorsanız, tedarikçilerinizle, temiz, doğru iletişim kurmanız oldukça önemli” dedi.

LC Waikiki Çevresel Sürdürülebilirlik öbek Müdürü Arzu Konyalı ise ortak mesajlar verildiğini mutlulukla gördüğünü anlatım ederek, “Zaten sürdürülebilirlik hissedar ekonomisine dayanan bir kavram” şeklinde konuştu. “Bizim misyonumuz belli iyi giyinmek her insanoğlunun hakkı. Bu doğrultuda sürdürülebilir ürünleri ulaşılabilir yapmak suretiyle hareket ediyor” diyen Konyalı, “Niyetle eylem değişik olabiliyor. Tüketici ilkin renk, ardından tasarıma bakıyor” ifadesini kullandı.

Altınsu Tekstil’den Fatma Uray ile Coats Türkiye İplik sanayi AŞ.’den Erkan Saroğlu da şirketlerinde gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik uygulamaları hakkında bilgiler verdi. Konuşmacılara toplantı sonrası BUSİAD tarafınca yayınlanan, Tufan Ata Türkyılmaz’ın, “Bursa Tekstili-Fetihten Kurtuluşa” kitabı armağan edildi.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.