Bize ile Bağlan

Gündem

Türk dünyasının bağlantısı İstanbul’da güçleniyor

Türk dünyasının irtibatını güçlendirecek toplantı İstanbul’da devam ediyor. İSTANBUL (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı konut …


Türk dünyasının irtibatını güçlendirecek toplantı İstanbul’da devam ediyor.

İSTANBUL (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı konut sahipliğinde düzenlenen “Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Medya ve Enformasyondan vazifeli Bakanlar ve Üst düzey Yetkililer 4. Toplantısı” kapsamında Türk dünyasının oyuncu ve direktörleri İstanbul’da buluştu.

Öğlenden sonrasında kaynaklanan “Türk Dünyasında amme Diplomasisinin Yükselen Gücü: Dizi-Film Sektörü” başlıklı oturumda, Türk dünyasından oyuncu ve direktörler sunum yaptı.

Oturumda konuşan Bağlantı Başkanlığı amme Diplomasisi Dairesi Lideri Oğuz Güner, Türk dünyasının internasyonal siyasette gün geçtikçe daha epeyce alaka görmeye başladığını söyledi. Güner, lakin yöresel konular değil global konular ve problemlerde de Türk dünyasının artık sesinin duyulduğunu, görünürlüğünün arttığını kaydederek, “Türk dünyasının rolü, bu bağlamda artık global bir münakaşa konusu olmuş durumda. Artık yöresel düzlemden çıkmış ve global bir tabanda tartışılır olmuştur. doğal bu sorun internasyonal arenada daha hayli görünür olmaya başladı. Bu bizim için saadet verici bir gelişme. Bu bağlamda Türk dünyasının görünürlüğünün artması, internasyonal arenada daha bilinir olması için dizi ve sinema bölümüne özel bir ehemmiyet atfediyoruz” diye konuştu.

“UZMANLARA NAZARAN TÜRK DÜNYASI META KOZMOSUNU İNŞA ETMEKTE GEÇ KALMAMALI”

Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan vazifeli Bakanlar ve Üst düzey Yetkililer 4. Toplantısı’nda düzenlenen “Türk Dünyasının Dijital Geleceği: Metaverse” başlıklı panelde konuşan uzmanlar, Türk dünyasının meta kozmosunu inşa etmekte geç kalmaması gerektirme ettiğini belirtti. Moderatörlüğünü TRT idare heyeti Lideri Prof. Dr. Ahmet Albayrak’ın yapmış olduğu panele Azerbaycanlı Teknoblogger ve YouTuber Farid Pardashunas, IT Park Özbekistan Lider Vekili Bahadır Ayupov, Kazakistan Haber Ajansı idare heyeti Lideri Berik Uali, Har Group İcra Konseyi Lideri Burak asil ile Kazakistan 10Tech Kurucu Lideri Bauyryzhan Shalabekov katıldı.

Farid Pardashunas, metaversenin ne olduğu ve Türk dünyasının geleceğinde metaversenin âlâ mi gelişeceği üzere soruların son rütbe kıymetli bulunduğunu belirterek bu kavramın başta devletler olmak suretiyle bütün insanların alaka alanlarından biri hâline geldiğini kaydetti. Kazakistan Haber Ajansı idare heyeti Lideri Berik Uali ise Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’da medya kuruluşlarının iş donanması öyküsünde başarılı işlere imza attıklarını söyledi.

Bauyryzhan Shalabeko ise gerçek insanların bir ortaya gelmiş olduğu metaversenin dijital bir pazara dönüşeceğini, iş görüşmeleri aktifliklerin bu 3d alemde gerçekleşeceğini anlatım etti.

YAYINCILIKTA İŞ BİRLİĞİ İMKANLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantı, Bağlantı Başkanlığı Medya Koordinatörü Mücahid Eker’in moderatörlüğünde, “Türk Dünyasının Ortak Gelecek gösterimi Işığında Yayıncılıkta İş donanması Olanakları” başlıklı panelle devam etti. Eker, Türk Devletleri Teşkilatı ve üye ülkeler ortasındaki ilgilerin mihenk taşlarından olan medya ve irtibat alanında iş birliğinin güçlenmesi için işletilen birçok düzenek bulunduğunu anlatım etti.

Medya ve irtibatın dinamik bir alan olduğuna, bu dinamik alandaki hızlı gelişmelerin kıymetli imkân ve fırsatlarla birlikte çeşitli tehdit ve zorlukları da bununla birlikte getirdiğine işaret eden Eker, bu fırsatları ortak yarara dönüştürme ve zorluklarla ortak savaşım etme ismine kaynaklanan toplantıların somut çıktılara da dönüştüğünü lisana getirdi. Mücahid Eker, “Türk devletleri ortasındaki yakınlık, yayıncılık alanında da yansıma buluyor. Yayıncılık alanında hâlâ önemli bir iş donanması potansiyeli var. Ortak adımlarla bu münasebetleri yeni periyotta daha ileriye taşıyacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı inanç ve Dış Siyasetler Komitesi Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar, akademide, sivil cemiyet alanında 1990 sonrası bağımsızlıklarını kazanan Türk devletlerinin bir ortada olması için birçok platform oluşturulduğunu söyledi.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.