Bize ile Bağlan

Genel

Uzayın derinliklerini Zerzevan’dan izlediler

Diyarbakır Zerzevan gökyüzü deney Etkinliği’nde Zerzevan Kalesi ve çevresine kurulmuş teleskoplardan yıldızları, gezegenleri ve gök cisimlerini …


Diyarbakır Zerzevan gökyüzü deney Etkinliği’nde Zerzevan Kalesi ve çevresine kurulmuş teleskoplardan yıldızları, gezegenleri ve gök cisimlerini inceleyen bakanlar, gençlerle birlikte feza gözlemi yaptı.

DİYARBAKIR (İGFA) – Diyarbakır Zerzevan gökyüzü deney Etkinliği’nin ilk gece gözlemine sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı.

Gece saatlerinde başlayan deney esnasında Zerzevan Kalesi ve çevresine kurulmuş teleskoplardan yıldızları, gezegenleri ve gök cisimlerini inceleyen bakanlar, gençlerle birlikte feza gözlemi yaptı.

Gençlerle birlikte deney yapan sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, izlenimlerini paylaştı.

“Çocuklarımız ve gençlerimiz bilime, uzaya, teknolojiye merak salsın diye bu etkinlikleri düzenliyoruz ve inanıyoruz ki bugün burada bu deneyimi yaşayan, yıldızlara, Ay’a, gezegenlere bakan çocuklarımız yarının en önemli astronomları, feza mühendisleri, bilim adamları olacaklar” diyen Bakan Varank, “Aziz Sancar’ları olacaklar. Biz bu etkinliği Anadolu’nun her tarafına yaymak için yola çıkmıştık. Geçen yıl Diyarbakır, Zerzevan Kalesi’nden başladık. Bu sene yine buradayız. İnşallah bu yıl Erzurum’a, Van’a, Antalya’ya gideceğiz ve gökyüzü deney etkinlikleriyle çocuklarımızı aileleriyle beraber uzayla, teknolojiyle, havacılıkla dolu gecelerle buluşturacağız” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu da tarih ve bilimin yıldızlarla buluşmuş olduğu bir mekanda olduklarını anlatım ederek, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Zerzevan Kalesi’nin uygarlık ve kültür hazinemizin en nadide örneklerinden biri bulunduğunu kaydetti.

PAZAR GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Gözlem etkinliği, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Zerzevan Kalesi’nde Pazar gününe kadar devam edecek.

Etkinlik, sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve gezim bakanlıklarının himayesinde, Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Türkiye gezim Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) yardımcı ve katkılarıyla TÜBİTAK’ın koordinasyonunda gerçekleştiriliyor.

Devamını görüntüle
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.